2018-09-18
Lovas Nemzet 2018 május
Endrődy olvasónapló 7. – rész
Reakció és lazítás
Előző havi cikkünkben arról volt szó, hogy a lovas fejében megszülető gondolat fizikai jelzéseken keresztül eljut a ló elméjébe, mire a ló maga hajtja végre az adott feladatot. A mostani írásunkban vizsgált bekezdés ennek az elvnek egy gyakorlati következményét írja le.
"A lovas minden ténykedését az érintett izmok azonnali ellazításával kell lezárnia. Ez azt jelenti, hogy az adott jelzésben vagy segítségben résztvevő fizikai hatásokat még azelőtt kell beszüntetni, hogy a ló ténylegesen reagált volna rájuk. Az adott feladat végrehajtásának tehát az engedés fázisában kell megtörténnie, ami minden tevékenység lezárása. Ennek az az oka, hogy a ló csak az engedés fázisában képes a kérést finoman végrehajtani." (A szerző fordítása)
Ahol a fenti szövegben a "lezárni", "lezárás" kifejezés szerepel ott az angol szövegben a complete szót találjuk, amely egyaránt jelent befejezést és teljessé tételt is. Jelzéseink tehát csak akkor tekinthetők teljesnek, befejezettnek, ha az abban résztvevő izmainkat ellazítottuk. Elannyira, hogy a végrehajtásnak Endrődy szerint erre a fázisra kell esnie. A western vagy természetes lókiképzés sokszor hangsúlyozott alapelve – ami egyébként a klasszikus lovaglásban is érvényes –, hogy a nyomást azonnal be kell szüntetni, amint a ló enged a nyomásnak. Endrődy láthatóan túlmegy ezen, és azt állítja, hogy már előbb el kell lazítanunk érintett izmainkat.
Első hallásra mindez meglepő lehet. Rögtön fölmerül bennünk a kérdés, hogy nem zavarjuk-e össze ezzel a lovat, mintha azt közvetítenénk, hogy tulajdonképpen meggondoltuk magunkat, hiszen a "kérést" beszüntettük, mielőtt válasz érkezett volna. És mi a teendő, ha a ló az engedés fázisában végül nem reagál?
Endrődy szerint: Ha elmarad a kérés teljesítése, akkor az egész akciót meg kell ismételnünk, az aktív és az engedő szakasszal együtt, eladdig, amíg a ló nem teljesíti a kérést. A megoldás tehát nem az, hogy hosszabban, statikusan fönntartjuk a jelzést. Bármilyen jelzés folyamatos fönntartása ugyanis a lovat eltompítja, érzéketlenné teszi, esetleg ingerültté, ellenszegülővé válhat.
Kétségtelen persze, hogy a túl korán abbahagyott jelzés szintén zavaró lehet a ló számára. Csakis a gyakorlás (vagy egészen különleges adottság) teheti a lovas képessé arra, hogy megérezze azt a pillanatot, amikor a ló már fölfogta és elfogadta a kérésünket, de még nem kezdett bele a végrehajtásba. A gyakorlásban talán segít, ha meggondoljuk a következőt: